List of selected students through Campus Recruitments

BMIT is one of the major institutes of the state that helps its students placed in majority of national and international conglomerate through its mega recruitment drives that are held on its campus as well as off campus. BMIT acts as a bridge between the employers and their prospective future employees, by ensuring that the employers finds all the right skill set in their future employee. The rigorous academic and overall personality development programs at BMIT helps its students to acquire right kind of skills and attitude needed for succeeding in these giant corporations. BMITians have been placed in some of the biggest companies in the industry through its on mega on-campus drives.

Batch 2016

Sr no Name of Company Student name & branch
1 POMPEII Technologies Rishikesh Shivsagar (CS)
Deepak Bhagoria (CS)
Chirag Bansal (CS)
Lalit Kumar Saini (CS)
Akhil Sharma (CS)
Mohit Narayan Singh (ECE)
Imran Khan (ECE)
Champalal Jangid(CS)
Amol Ahari (ECE)
Manu Krishanan (ECE)
Rakesh Yadav (EE)
vishvendra Singh Rawat (EE)
Suresh Kumar samota (EE)
Mohit Bulia (EE)
Raj Kumar Choudhary (EE)
Rajkumar Jain (EE)
Abhimanyu Panwar (CS)
Abhishek Saini (ECE)
Naveen Kumar (ECE)
Kaushal Kishore Yadav (ECE)
Pawan Prakash ray (ECE)
2 Bank of Baroda Ajit Choudhary (CE)
3 R.S. Bhambu infra Pvt. Ltd. Aman Mittal (CE)
4 CAD Centre Anup Kumar (CE)
5 Fourteen Construction Pvt. Ltd. Rajat Solanki (CE)
6 R.K. Builders Rajesh Kumar (CE)
Khushi Mohammad Khan (CE)
7 Ashish Group Surajpal Singh (CE)
8 Modern Construction Company Somendra Singh Rotwar (CE)
9 ARG Group (Indore) Skandh Mishra (CE)
10 Shree Ram Construction Sumit Agarwal (CE)
11 Choudhary Construction Pvt. Ltd. Surendra Kumawat (CE)
12 Mahindra Group Lakshit Barupal (CE)
13 Sunrise Builders Intjar Khan (CE)
14 S.K. Builders Prashant Kr. Sharma (CE)
15 Jay Constructions Hanuman Singh Banjara (CE)
16 Bala Bharti Infrastructure Lokesh Kr. Meena (CE)
17 Lahoty Construction Dharm Raj (CE)
18 Ashadeep Builders Shubham Choudhary (CE)
19 Vkalp BPO Services Kaushal Kishor Yadav (EC)
Rahul Kumar (EC)
Naveen Kumar (EC)
20 Eureka Fores Kaushal Kishor Yadav (EC)
21 Arcgate, Udaipur Naveen Kumar (EC)
22 PRS Associates Naveen Kumar (EC)
Hiralal (EE)
23 Cognus Technology Naveen Kumar (EC)
24 Go for Customer Ravi Kumar (EC)
Kaushal Yadav (EC)
25 Astegic Soft Pvt. Ltd. Naveen Kumar (EC)
Ankit Joshi (EC)
Rahul Kumar (EC)
26 Reliance Power Ishwar Singh (EC)
Ravi Kumar (EC)
27 Ashahi Switchgear Production Laxmikant Goutam (EE)
28 ILEX Business Solution Laxmikant Goutam (EE)
29 Westi Electromech Pvt. Ltd. Hiralal (EE)
30 TCS Arjun Lal yadav (EE)
Rakesh Yadav (EE)
31 IKY Technosoft Rakesh Kumar Saini (EE)
32 Choice Chemtech Manu Krishnan (EC)

Batch 2015

Sr no Name of Company Student name & branch
1 Mphasis Vrinda Damani (CS)
2 Metacube Software, Jaipur Rupsa Sarkar (CS)
3 Collabera Technologies Ambili Nambiar (ECE)
4 PC Solutions Pvt. Ltd. Lovlesh Kumar Pokra (CS)
Md. Adil Ansari (CS)
5 CMS Info Systems Pvt. Ltd. Bikas Mishra (CS)
Lovlesh Kumar Pokra (CS)
Nikhlesh Bagadiya (CS)
6 Livewire Networks, Jaipur Madhumita Devnath (CS)
7 Info Edge India Pvt. Ltd., Noida Madhumita Devnath (CS)
8 HCL Technologies Agarwal Kalpesh Sitaram (CS)
9 Kept Bug Technology Saurabh Yogi (CS)
10 CTAC Services Private Limited Gopal Kumar (ECE)
Amit Kumar Mishra (ECE)
Bikash Kumar Mishra (CS)
Ankit Sharma (CS)
Sailesh Yadav (CS)
Rakesh Sharma (CS)
Akshit Daiman (CS)
Agrawal Kalpesh Sitaram (CS)
Vrinda Domani (CS)
Shyam Sharma (CS)
Pawan Bidasar (CS)
Priya Sharma (ECE)
Mh. Adil Ansari (CS)
Sonu Kumar (ECE)
Himani Kharayat (CS)
Nitya Trivedi (CS)
Harshit Mehta (CS)
Honey Barnwal (ECE)
Nikhlesh Bagdiya (CS)
Navneet Kumar (CS)
Apurav Anand (ECE)
Lovlesh Kumar (CS)
Himani Kharayat (CS)
Nitya Trivedi (CS)
11 Venasha Group, UAE Abdul Hannan Khan (CE)
12 Mahima Group Anwar Khan (CE)
Vijay Kumar (CE)
13 Nirvana Builders, Dehradoon Arun Rai (CE)
14 Katariya Group Binit Kumar Singh (CE)
15 SDC Group Dipanshu Jain (CE)
16 Shri Hari Infra Engineering Pvt. Ltd. Gopal Lal Kumawat (CE)
17 Narayan Group, Delhi Kapil Ahamad Khan (CE)
18 Agarwal Building Materials Mohd. Tufiq Farooki (CE)
19 RS Group, Luckhnow Moshin Khan (CE)
20 RK Builders Naveen Kr. Jain (CE)
21 Amrit Construction Nitesh Verma (CE)
22 Hariom Constructions, Barmer Rajesh Kumar (CE)
Babulal Nakwal (CE)
23 Amrit Constructions Sumit Chaudhary (CE)
24 Shri Ram Builders Praveen Mourya (CE)
25 ARG Group Rohit Sharma (CE)
26 Durga Buildcon Pvt. Ltd. Subhash Chaudhary (CE)
27 Rama Constructions, Bihar Alok Ranjan (CE)
28 Riya Constructions Pvt. Ltd. , Up Kundan Kumar (CE)
29 PWD, Jaipur Manish Sharma (CE)

Batch 2014

Sr no Name of Company Student name & branch
1 L & T Infotech Naresh Kumar (ECE)
2 Infosys Kshitiz Kumar Gupta (EE)
3 Unitechnosis Bharti Mishra (CS)
Baidurya Kanungo (ECE)
4 HCL Kshipra (IT)
5 AnkTech Software Pvt. Ltd. Abhishek Chaturvedi (ECE)
Deepak Kumar Jain (ECE)
Baldev Sharma (ECE)
6 Accenture Rajesh Kumar (CS)
Sachin Sehrawat (EC)
Sachin Kumar (EC)
Baidurya Kanungo(ECE)
Gaggan Jit Rana(ECE)
7 Indian Army Vishakha Raina (CS)
Abhishek Kumar (EC)
Shardul Swarnkar (EC)
8 Syntel Sangam Kumari (EC)
Shruti Sharma (IT)
Laghvi Aloria (CS)
Vivek Kumar (IT)
Manila Bohra (CS)
9 Fujitsu Srishty Bhati (CS)
Mahesh Kumar Dwivedi (IT)
10 Airtel Rajat Choudhary (EE)
Ramanpreet Singh (CS)
Mukesh Malik (EC)
11 Cognizant (Pune) Amit Kumar
12 Wings IT Solution Jitendra Kr. Saini
13 S.R.S. Estro-Vastu Consultant Devendra Jonwal
14 Intact 2a (Noida) Jayant Bhasin
15 Envirotech (Delhi) Dinesh Kr. Jangid
16 India Mart Mahendra Kr. Choudhary
17 H 99 Group Nikhil Maheshwari
18 Norton Antivirus Rahul Sharma
19 CRISIL Ltd. (Business Dev Associate) Shivani
20 Vertex Computers Vikash Gautam
21 Maruti Suzuki (Delhi) Ashish Vaswani
22 BCCI Anand Kr Mishra
23 Genus Power Infrastructure Limited Pankaj Jangid
24 NTA Technologies Pvt. Ltd. Yogesh Kr. Yadav
25 Shivam Infotech Pvt. Ltd. Ashish Ranjam Prajapuri
26 Enertrack Instruments Pvt. Ltd. Vikram Singh
Vivek Shrimal
27 Prim Maker Project Yogesh Kr. Khatri
28 FUZON Constructions Rahul Gupta
29 Dong Fang Ind. Pvt. Ltd. Ankit Kumar
30 Regen Powertech (Chennai) Ankit Kumawat
31 Consmo Infrasolutions Manoj Kr Sharma
32 Dorest Kaba Security System Pvt. Ltd. Sachin Kumar
33 Wipro Surendra Kr. Saini
Sachin Sehrawat
34 Somyatrans Vaibhav Kr. Pandey
35 Motif India Infotech Sobin Sunny
36 Millennium Automation & System Ltd. Shardul Swarnkar
37 Blue Chip Energy Solution Abhishek kumar
38 IBM Amit
Abhishek
39 Shri Ram Constructions Chirag Murdiya (CE)
40 SDC Group, Mumbai Narayan Suthar (CE)
41 RRB, Allahabad Pushpendra Kumar (CE)
42 Syntec Infra Engineering Pvt. Ltd. Rahul Gupta (CE)
43 Mairaz Constructions, Dubai Mohd. Ayyaz (CE)
44 PHED, Rajasthan Monu Kr. Meena (CE)
Abhishek Chand Jain (CE)
45 Agarwal Constructions Yogesh Agarwal (CE)
46 ARG Group, Jaipur Kuldeep Kumar (CE)
Kuldeep paroshar (CE)

Batch 2013

Sr no Name of Company Student name & branch
1 IBM Sheetal S. Nair (ECE)
2 First India News Kailsah Ram (IT)
Jyoti Bhakar (IT)
Hari Singh (EC)
Jatin Madaan (IT)
Rishi Raj Singh Shekhawat (CS)
Narendra Singh Hada (ECE)
Hridya Narang (IT)
3 Fujitsu Jyoti Mishra (IT)
4 Tech. Mahindra Gunjan Bhogal (IT)
5 HCL Minakshi Bhatia (ECE)
Aditi Adhikari (IT)
Meha Mittal (ECE)
6 Nokia Anto Josph (ECE)
7 Infosys Priya Sharma (ECE)
8 Dimension data Vikram Singh(CS)
9 NCR Corporation India Ashish Garg(CS)
10 Noto It Solution Anush Nandawana(CS)
11 Syntel Puneet Kocher(CS)
12 IBM Srishti Jain(CS)

Batch 2012

Sr no Name of Company Student name & branch
1 Syntel Ashima Gupta (CS)
Mitali Sharma (CS)
Tarushi Acharya (CS)
2 SAG Infotech Deepali Sharma (EC)
Jitender Kumar Shadilya (CS)
Isha Gupta (CS)
Ravi Shah (CS)
Sherry Sidana (CS)
Gokul Raj (CS)
Jalaj Sharma (EC)
Abhinav Tiwari (EC)
Ankit Sharma (EC)
Sunny Das (EE)
Sameer Chhabra (EC)
Bang Sumant (CS)
Anmol Mathur (EC)
Abhinav Sharma (EC)
Shashank Tiwari (CS)
Mitali Sharma (EC)
Joshita Mittal (CS)
Prabhat Khiria (CS)
Navojyoti Bhattacharya (IT)
3 BGR Energy System Ltd Jitendra Chittlangi (Civil)
4 Airtel Banshilal Dangi (CS)

Batch 2011

Sr no Name of Company Student name & branch
1 Indian Navy Abhishek Das Gupta (EC)
Vikram Dhankar (EC)
Rahul Sharma (CS)
Sudhir Kumar (CS)
Mohnish Bhatia (IT)
Kunal Sachdev (IT)
S S Gujral (IT)
Rahul Samaria (CS)
Naveen Rana (CS)
Sameeksha Rana (EC)
Swati Mishra (EC)
Vipul Pahuja (CS)
Ankita M Sharma (EC)
Nivedita (EC)
Arunima Gautam (EC)
2 Indian Army Abhishek Das Gupta (EC)
Mayak Jha (IT)
Fahad Khan (CS)
Sudhir Kumar (CS)
Abhimanyu Singh (IT)
Prem Malhotra (IT)
Nitu Parinita (CS)
Aneesha Gulati (EC)
Mishha Jaggi (CS)
Nishta Sharma (CS)
Rose Marry Xavier (CS)
Mohali Rawat (CS)
Ravi Shah (CS)
Sandeep Kumar (IT)
Bang Sumant (CS)
Nidhish Goswami (CS)
Navjyoti Bhattacharya (IT)
3 Wipro BPO Harsh Sengar (IT)
Ish Abbi (EC)
Naveen Rana (CS)
Shayan das (CS)
Kunal Sachdev (IT)
Disha Bhatnagar (CS)
Vaibhav Lakhotia (CS)
Prem Malhotra (IT)
Tarun Jain (EC)
4 ERA Group Dinesh Kumar Chanda (Civil)
Bhoora Sharma (Civil)
Girdhar Prasad Mishra (Civil)
Nitin Chhonkar (Civil)
5 Infosys Chaitanya Denduluri (CS)
Deepak Jain (CS)
Komal Bansal (CS)
Manoj Singh Rana (CS)
Mishha Jaggi (CS)
Mukesh Doodwal (CS)
Nitu Parinita (CS)
Pranjal Vivek (CS)
Sahil Arora (CS)
Shipra Arora (CS)
Shweta Singh (CS)
Srishti Raj (CS)
Sudhir Kumar (CS)
Uzma Tafsir (CS)
Vivek Kumar Chaubey (CS)
Amit Joshi (EC)
Bhanu Priya (EC)
Nikhill Sood (EC)
Sagar Anand (EC)
Tanmai Sharma (EC)
Vijay Kumar Baswan (EC)
Saket Ranjan (EE)
Aditi Sharma (IT)
Arun Mehra (IT)
Chaitanya Chandran (IT)
Gaurav Dey (IT)
Kunal Sachdev (IT)
Neha Goyal (IT)
Nitin Sharma (IT)
Nitish Nair (IT)
Pawan Vashisht (IT)
Sakshi Jaiswal (IT)
Sreeni Thankappan (IT)
Vinita Johan (IT)
6 Syntel Alekh Jain (CS)
Shivam Satnani (EC)
Kripal Chaudhary (EC)
Bhanu Priya (EC)
Mohali Rawat (CS)
Naveen Rana (CS)
Shikha Grover (EC)
Rohit Kalra (EC)
Vivek Chaudhary (EC)
Anshika Choudhary (CS)
Ish Abbi (EC)
Samavesh Tiwari (CS)
Sachita Agrawal (CS)
Pushkar Singh Rawat (CS)
K.L. Nidhin (CS)
Vaibhav Lakhotia (CS)
Nitu Parinita (CS)
Sahil Arora (CS)
7 Girnar Maitree Acharya (CS)
Raghunandan Mangal (CS)
8 Huawei Anshul Khandal (IT)
Aarushi Jain (IT)
Amit Joshi (CS)
Gajraj singh Shekhawat (CS)
Mishha Jaggi (CS)
Pushkar Rawat (CS)
Sakshi Jaiswal (IT)
Shubham Bhardwaj (IT)
Vipul Pahuja (CS)
9 Information media21 Amit Sharma (MBA)
Abhinav Gangwal (MBA)
Manish Kumar Gupta (MBA)
Brajesh Kumar Sharma (MBA)
Anshu Kumar Ral (MBA)
Ashutosh Sharma (MBA)
Kamlesh Sharma (MBA)
Sourabh Lakhotiya (MBA)
Bhawar Singh (MBA)
Vineet Kumar Agarwal (MBA)
Vipin Singh - Jr.BDM (MBA)
Kamal Singh (MBA)
Manish Kumar Mangal (MBA)
Yogesh Kumar Sharma (MBA)
10 Edu Ecosystem Kamlesh Sharma (MBA)
Nupur Khandelwal (MBA)
Neha Tyagi (MBA)

Batch 2010

Sr no Name of Company Student name & branch
1 Ocean Ship Maritime Services (P) Ltd. Pratham Sharma
Kuldeep Rajput
2 Dream Agax Anshul Varshne

Batch 2009

Sr no Name of Company Student name & branch
1 Accenture Piyush Duggal (IT)
Harsh Kumar Choithani (EC)
Steve Khanna (IT)
2 Capgemini Jitendra Kumar (EC)
3 L & T Infotech Ashish Kumar Baliyar Singh (EC)
Deepak Chaturvedi (EC)
Saransh Sharma (EC)
Shambhavi Nayan (CS)
Shruti Poddar (EC)
Sunny Bhatia (IT)
Vidit Saxena (CS)
4 Satyam Jayesh Garg (CS)
Shruti Poddar (EC)
5 Uttam Galva Steels Abhimanyu Singh (EE)
Mohit Kharol (EE)
Santosh Kumar Gupta (EE)
Utsav Jain (EE)
6 Pagal Guy.com Aparna Agarwal (CS)
Piyush Duggal (IT)
Pushpendra Saraswat (CS)
Saransh Sharma (EC)
7 Synergy India Pvt. Ltd Jayesh Garg (CS)
Piyush Duggal (IT)
8 IBM India Pvt. Ltd Ajay Chaturvedi (EC)
9 Indian Navy & Indian Army Shreyash Sharma (EC)

Batch 2008

Sr no Name of Company Student name & branch
1 Accenture Sahil kapoor (CS)
Umesh Kr. Hasija (EC)
Steve Khanna (IT)
2 Birla Soft Nakul Mudgal (CS)
3 Huawei Bhupendra Siyag (EC)
Sashi Bhushan Prasad (EC)
Umesh Kumar hasija (EC)
4 IBM India Pvt. Ltd. Alok Sankar Agarwal (CS)
Debjyoti Sen Gupta (CS)
Dilip Panwar (IT)
Garima Jain (CS)
Lalit Dhingra (IT)
Pallvi Trivedi (EC)
Rahul Yadav (IT)
Rishijyot Singh Kochar (CS)
Sahil Sethi (EC)
Sushma Singh (CS)
Sakshi Kulshrestha (IT)
Sonal Jain (IT)
Tarun Khatri (IT)
Vidhi Jain (CS)
5 Indian Air Force Saroj Kumari (CS)
Manali Mishra (EC)
6 Infosys Amrendra Singh (EC)
Ravindra Kumar (EC)
7 Kanbay Bhupendra Singh (EC)
Vicky Goyal (CS)
8 L & T Infotech Neha Joshi (EC)
8 Mphasis Akash Gupta (CS)
Ashish Joshi (IT)
10 Ocean Ship Mngt Services Rohit Sharma (EE)
Subhash Dhadhich (EE)
11 Patni Computers Ravinder Kumar (EC)
12 Persistent Dev Vrat Goyal (EC)
13 Satyam Ajay Singh Chauhan (CS)
Amrendra Singh (EC)
Anjali Gaur (CS)
Arun Kumar (IT)
Ashish Joshi (CS)
Bhupendra Siyag (EC)
Lalit Dhingra (IT)
Madhavi Goyal (IT)
Manali Mishra (EC)
Mridula Sharma (CS)
Nakul Mudgal (CS)
Nishith Anand (EC)
Pallvi Trivedi (EC)
Priti Upadhyay (IT)
Ravinder Kumar (EC)
Rohit Nagori (CS)
Sonal Jain (IT)
Umesh Kumar Hasija (EC)
Vicky Goyal (CS)
14 Syntel Tarun Khatri (IT)
Vidhi Jain (CS)
15 Tech Mahindra Neha Joshi (EC)
Nishith Anand (EC)
Ravindra Kumar (EC)
Rohit Nagori (CS)
16 U.S. Technology Anjali Gaur (CS)
Madhavi (IT)
Mridula Sharma (CS)
17 Wipro BPO Arun Kumar (IT)
Debjyoti Sen Gupta (CS)
Disha Singh (IT)
K Sreejeet (CS)
Lavish Shokeen (IT)
Rishijyot Singh Kochar (CS)
Sakshi Kulshresthta (CS)
Sonal Jain (IT)
Sunil Sharma (EC)
Tarun Khatri (IT)
Tuhin Kanjiwal (IT)
Vivek Tomar (CS)

Batch 2007

Sr no Name of Company Student name & branch
1 Bharat Electronics Ltd Sonia Mitruka (CS)
2 Fisery Harsh Makkar (CS)
3 IBM Mahak Miglani (EC)
Sweta Bansal (IT)
Neha Agarwal (IT)
4 Infosys Radhika Chuttani (CS)
5 Integra Micro Systems Harsh Makkar (CS)
6 L & T Infotech Radhika Chuttani (CS)
Harsh Makkar (CS)
7 Libsys Corporation Harsh Makkar (CS)
8 Persistent Systems Kapil Maheshwari (IT)
9 Satyam Pushpa Choudhary (EC)
Santosh Singh Rana (EC)
Rohan Kacholia (CS)
Chandra Prakash Jakhar (EC)
Akhilendra Sirohi
10 Udyog Software Harsh Makkar (CS)
Kapil Maheshwari (IT)